28 Şubat 2012 Salı

MACAROOOOON


“Bir mü’minin, din kardeşine üzüntü verecek şekilde sert bakması helâl olmaz.” (Hadîs-i Şerîf, İbn-i Mübârek, ez-Zühdü ve'r-Rekâik)

Hayırlı, bereketli, sağlıklı ve huzurlu sabahlar herkeseye inşaallah...
Uzun zaman önce Macaron resimlerine bakıp bakıp iç geçirirdim. Cesaret edemem, etsemde yapamam derdim. Birkaç ay önce ,bir kaç bloğu gezip nasıl olduysa cesaretlenip denedim ama hiç şişmeyen ,dağılan ve taş gibi sertleşen yumurta-şeker-badem tozu karışımını atmaya kıyamayıp uzunca bir süre dolpta beklettim :( ama nafile... Geçenlerde bir markette kutunun içindeki güzel macaronları görünce yine iç geçirerek baktım. Çok geçmeden yabancı ustaların videolarını izlerken yine çıktı karşıma bu MACARON ! (aaaaa bu kadarıda fazla !! ;))...Bukadar insan yapabiliyorsa bende pes etmemeli denemeliyim tekrar dedim ve başladım ciddi ciddi araştırmaya ... :) Onlarca video izledim ve sonunda işte bu MACARONlar çıktı ortaya ..Kendimle gurur duydum :P

Gerekli malzemeler:
1-140gr. yumurt beyazı (yaklaşık 4 yumurta beyazına denk geliyor )
2-60gr. şeker,140gr pudra şekeri
3-190gr.badem tozu, 190gr.pudra şekeri

ara kreması için:
150gr.çikolata
1 yemek kaşığı krema
1yemek kaşığı krem peynir

Yumurta beyazımızı mikserde kar haline gelenekadar çırpın. mikseriniz balışır durumdayken 2. nolu malzemeleri (60gr. şeker,140gr pudra şekeri) bir kapta karıştırıp yumurta beyazına 3 aşamda ekleyin.5dak sonra mikseri durdurup şekerin eridiğinden emin olmak için parmaklarınızla kontrol edin.Hala pir pütürlük varsa mikseri tekrar çalıştırın. Yumurta beyazının içinde şeker iyice eriyince mikseri kapatın.
3 nolu karışımı(190gr.badem tozu, 190gr.pudra şekeri ) bir kapta güzelce karıştırın. Tamamını yumutalı karışıma döküp spatulayla yavaş yavaş, badem tozları iyice karışıncaya kadar çevirin. malzemelerimiz iyice krışınca dilerseniz renklendirme ypabilirsiniz.
Tepsinize yağlı kağıt serin . Düzgün olmasına dikkat edin. Eğer fırın tepsiniz benimki gibi engebeliyse, sadece düz kısımlaını kullanın.
Macaron harcınızı krema torbasına aktarıp aynı boyda olmasına özen göstererek yağlı kağıt üzerine sıkın. Sıkma işiniz tammlandıktan sonra içindeki kabarcıkların kaybolması için tepsiyi sert bir zemine birkaçkez vurun.

Fırınınızı 150C ye etirin.

Burası Önemli:Tepsinizdeki macaronları fırına sürmeden önce üzerlerinin kurumasını bekleyin. Parmğınızı değdirdiğinizde elinize yapışmayıp hafif içe çöküyorsa kurumuş demektir. Tepsinizi fırına sürebilirsiniz. 12dak sonra kontrol edin, makaronlara hafif dokunun eğer kımıldamıyorlarsa fırından alın. Fırında gereğinden uzun kalmaları, içindeki yumuşak kısmın sertleşmesine neden olurki onuda istemezsiniz.. :)
makronlrı yağlı kağıttan çıkarmak için sakın ACELE ETMEYİN . iyice soğuduklarından emin olun.

İç kreması için zevkinize göre uygun olan her kremayı kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.Ama benimkininde tarifini vereyim dimi:)
Çikolataları benmarü üsülü eritin. İçine krema ve krem peyniri ekleyip iyice karıştırın.Soğuması için dolb kldırın. Ara ara karıştırın. İlk başta sulu gelebilir ama soğuyunca tam kıvamında olacaktır.
Bu aşamaya kadar geldiğinize göre ,Macaronların aralarına kremyı sürüp afiyetle yeme hakkını elde ettiniz Tebrikler..... :)
Macaron yapımında çok faydalı bulduğum şu linkide seyretmenizi tavdsiye ederim...

http://www.youtube.com/watch?v=jeEDscf69dg

Son olark tarifi "Çay, kahve bahane" Diyen Elif hanıma ve 72. düzenlenen Porselen Demliğe ev sahipliği yapan Gülten hanıma gönderiyor ve her ikisine de bool katılımlı bir etkinlik olsun diliyorum...
Selm ve Dua ile...

21 Şubat 2012 Salı

YENİDEN YENİ BİR BAŞLANGIÇ... :)

ALLAH’IM İŞİMİ KOLAYLAŞTIR ZORLAŞTIRMA,İŞİMİ HAYIRLA TAMAMLA…Yeni bir günden,yeni bir blog adresinden hepinizi selamlıyor,Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun diliyorum…
Uzun bir ayrılıktan sonra bloğa dönüş yapmak,yapabilmek inanılmaz bir güzellik benim için. Bunca vakitte neler yaptım neler .. ..  Onlar bana kalsın ama bundan sonra yaptıklarımı sizinle paylaşmak için can atıyorum :)
Bloğu çok sevmemin sebeplerinden biride sanırım bana çok güzel insanlarla tanışma fırsatını kazandırmış olması…   bu yeni adresteki ilk gönderim de işte o güzel insanlardan ikisine dayanıyor ki ikisini de çok seviyorum…canım Filiz ablmın  ( Petunyalarım) vesilesiyle tanıştığım ve dostluğumuzun daim olmasını dilediğim,canım arkadşım Sevde (partivakti)için yaptığım pasta … Laf aramızda ,hem görüntü hem tad olarak çok beğenildi :P Yeni başlayan dostluğumuz yeni güzelliklere gebe inşaallah…:)
Umarım bu blogu, Rabbim, hem benim için hem beni izleyenve izleyecek olanlar için hayırlara vesile kılar… amin..
Rahman ve Rahim olana emanet olun.. Selam ve Dua ile…