27 Nisan 2012 Cuma

PEMBE CHEESECAKE TARİFİ

“Hased, ateşin odunu yediği gibi iyi amelleri yer bitirir. Sadaka ise suyun ateşi söndürdüğü gibi günahları söndürür.” (Hadîs-i şerîf, Sünen-i ibn-i Mâce)


Güzelliklerine bakmaya doyamadığım bahar mevsiminin bu güzel gününden herkese hasedden uzak,hayırlı günler,hayırlı yarınlar ve hayırlı Cumalar diliyorumm... Bugün fazla dır dır etmeden hemen hafif ma çok lezzetli cheesecake tarifine geçiyorum...

Tabanı için:
2 paket burçak biskuvi
50gr eritilmiş katı yağ
bisküvileri robottan geçirip iyice ufalayın.Yağı eritip,bisküvilerle karıştırın ve kelepçeli kalıba yayın. Benim dolapta bekleyen kek kırıntıları vardı onları kullandım...

1 su bardağı gerçek tuzsuz çökelek peyniri yada arzu ettiğiniz herhangi bir çeşit tuzsuz peynir
2 paket kremşanti
1 su bardağı süt
yarım kutu yoğunlaştırılmış şekerli süt ( condensed milk)
1 paket vişne yada çilek jölesi
3/4 bardak kaynar su

Jöleyi, 3/4 su bardağı sıcak su ile eritin ve ara ara karıştırarak soğutun.
Krem şantiyi 1 bardak süt ile hazırlayın.
Derince bir kaba hazırladığınız kremşantiyi, su ile erittiğiniz jöleyi, yarım kutu yoğunlaştırılmış sütü ve peyniri ekleyip blenderdan geçirin.Hazırladığımız karışımı, kelepçeli kek kalıbına, bizküvilerin üzerine dökün.Buzdolabında en az 4-5 saat iyice sertleşinceye kadar bekletin.

Üzeri için:
100gr. beyaz çikolatayı bir kaşık tereyağıyla , benmari usülü eritin Ara ara karıştırarak soğutun ve iyice sertleşen kekimizin üzerine dökün.

BU TARİFİ PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ EV SAHİBESİ PAŞA SOFRAMA GÖNDERİYORUM, SEVGİLERİMİDE YANINA EKLİYORUM... :)

AFİYETLER OLSUUUNNNN.....

25 Nisan 2012 Çarşamba

ŞEKERDEN İLK GÜLLERİM

“...(O Allah) Sizin içinizi de bilir, dışınızı da, (iyi kötü, gizli aşikâr) her ne kazanıyorsanız onu da bilir.” (En’am Sûresi, âyet 3)
Bu güzelmi güzel, baharın her lahzasını hissettiğimiz çiçeklerle, Rabbimin kudretini ve güzelliğini baktığımız her tarafta görebildiğimiz günlerimize hamd ederek başlıyorum.... Sevgili ve şeker Filiz Bircan ablamın verdiği detaylı ve hediyeli :)çiçek eğitiminde Allahın izniyle yaptığım Gül ve Yandaşları :) içi kıpır kıpır ve etrafına gönlünün güzelliğini aksettiren sevgili Zülcenah Kunter in güzel evsahipliği ve bu iki güzide insanın doyumsuz sohbetiyle geçen harikulade gün için öncelikle Canım Filiz ablama ve sevgili Zülcenah hanıma yürekten teşekkürler...:) SİZİN GİBİ GÜZEL İNSANLARLA HAYAT DAHA Bİ GÜZEL....:)

3 Nisan 2012 Salı

CONDENSED MİLKLİ KADAYIF TATLISI NASIL YAPILIR?

“Bütün işlerde teennî (acele etmemek) hayırlıdır, fakat âhirete âit hususlar müstesnâ.” (Hadîs-i Şerîf, Hâkim, el-Müstedrek)


Herkese hayırlı,huzur ve surur dolu geceler yarınlar dileyerek, söz verdiğim gibi pastalardan feragat edip bir tarif paylaşıyorum sizlerle.. malzemeler varsa kesinlikle deneyin derim. Hatta consed milki nereden bulacağım mı diyorsunuz. Cafefernandoya tıklayın ve condensed milkinizi kendiniz yapın...Yaptıktan sonra yorumlarınızı bekliyorum unutmayın...:)

250gr. tel kadayıf
2-3 kaşık tereyağı
1 su bardağı iri ufalanmış fıstık ( cevizde çok yakışıyor)
1 kutu condensed milk (400gr)
süslemek için toz fıstık

Kadayıfı minik minik doğrayın yada, dondurucuda 20-30 dakika bekletip, avucunuzla ezerek kolayca ufalayın. 2 Kaşık tereyağını tavada eritip,ufalanmış tel kadayıfı kızarana kadar kavurun.
Kavrulmuş olan kadayıfa fıstık (yada ceviz) ve yoğun şekerli sütü de ekleyip güzelce karıştırın.

Varsa küçük silikon kalıplarınız yada buzluk gibi bir şeyler,üzerine kadayıflı karışımdan ekleyip var gücünüzle bastırın ve ters çevirerek kalıptan çıkartın.
Üzerrine biraz toz fıstık, muhteşem ....
AFİYET OLSUNNNN...
Ayrıca bu tarifi etkinlik üstüne etkinlik düzenleyen sevgili gelibolu17 ye içten sevgilerimle gönderiyor ve güzel paylaşımlarının devamını diliyorum...