29 Temmuz 2012 Pazar

KREM KARAMEL PASTA

“Bir kimse, vakti girince, abdestini, rükûunu ve huşûunu güzel yaparak namazı kılarsa -büyük günah işlemedikçe- geçmiş günahlarına keffâret olur. Bu, her zaman böyledir.” (Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Müslim)

Gönlü güzel, güzel bakan, gözü güzel gören her güzel insana, güzel mi güzel serinmi serin ramazan günleri diliyorum..:) Şahsen ben bazen markete yada pazara çıkmak zorunda kalıp dilim dışarda dönüyorum.özellikle ,bu sıcak havalarda dışarıda çalışmak zorunda olanlara Rabim yardım etsin...amin amin amin...
Resmini gördüğünüz güzelliğin tarifini canım arkadaşım Fethiye'den aldım.Hem harika görünüşlü, hem sıcak yaz günleri ve iftar için çok güzel ve hafif bir lezzet... tarifi paylaşmak benden denemesi sizden :)

Gerekli malzemeler:
3 şişe süt yada 1.5lt. süt
1.5 su bardağu süt tozu
3 paket krem karamel..(tozunu süte katıp pişirirken,karamelini üzerini süslemek için ayırıyoruz.)
1 ince kat yuvarlak pandispanya (kendiniz de pişirebileceğiniz gibi hazır pasta tabanının tek katını da kullanabilirsiniz)
illa bu görüntüyü istiyorum derseniz;silikomart'ın Ornamental yuvarlak silikon kalıbı

Süt ve süt tozunu tencereye koyup kaynamaya yakın krem karamellerin toz karışımını ekleyip, karıştıra karıştıra bir iki taşım kaynatın. Ocaktan alıp kabuk tut memesı için ara ara karıştırın.
Silikon kalıbınızı sudan geçirin ve altı görünmeyecek şekilde krem karame karışımınızdan koyun. Soğuyup kabuk bağlaması için bekleyin. Tencerenizdeki krem karamel karışımınızın soğumaması için işlemi daha hızlandırın.Bunun için balkonu yada buzdolabını kullanabilirsiniz.Ama bu arada tencerenizdeki karışımın kabuk bağlamaması için de ara ara karıştırmayı unutmayın.
Kalıbınızdaki krem karamel karışım kabuk bağlayınca pandispanya tabanınızı yavaşça koyup üzerine de tenceremizdeki krem karamelden kaşık kaşık alıp pandispanyanız kapanacak şekilde kremanızın yrısını ekleyip yine kabuk bağlaması için dolaba yada balkona koyun.Pandispanyanın üzerine krem karamel karışımının hepsini dökersek ,pandispanya ağırlaşıp alta çökeceğinden ,üzerindeki şekilden eser kalmayacaktır.Böyle birşeyin olmasını da istemediğimizden, buna dikkat edelim lütfen :)
Buda kabuk bağlayınca kalanınıda kaşık kaşık hertarafa dökün ve iyice soğumasını bekleyin. Hattaa bir gece önceden yapıp dolaba koyarsanız sanırım daha güzel bir sonuç alırsınız.
Servis edeceğiniz zaman, düz ve geniş bir tabağı kalıbın üzerine kapatıp hızlı ve dikkatli bir şekilde ters çevirin ve tatlının kalıptan ayrılması için bir kaç saniye bekleyin. Kalıbı yavaşça alıp girintili yerlere karamel sos dökün. İşte harika tatlınız hazır....:)
HERKESE AFİYET, BAL,ŞEKER VE ŞİFA OLSUN İNŞAALLAH.BAKİ SELAM VE MUHABETLE...

23 Temmuz 2012 Pazartesi

BARBİE PASTA

Oruç, (sadece) yemeyi ve içmeyi terk etmek(ten ibâret) değildir. Gerçek oruç, boş, faydasız ve çirkin sözleri terk ederek tutulan oruçtur.” (Hadîs-i Şerîf,Beyhakî, Sünen-i Kübrâ)

HERKESE EN İÇTEN SELAM VE SEVGİLERİMİ SUNARKEN, MUBAREK RAMAZAN-I ŞERİF AYINIZI TEBRİK EDER HAKKIYLA GEÇİRMEYİ RABBİMDEN DİLERİM... BLOĞU BIRAKMIŞ GİBİ GÖRÜNSEMDE SAKIN İNANMAYIN.. SADECE FAZLA ZAMAN AYIRAMIYORUM O KADAR... ASLINI SORARSANIZ ÇOK ÖZLÜYORUM BLOĞU VE SİZ BLOG DOSTLARIMI. RABBİM SEVDİKLERİMİZDEN AYIRMASIN İNŞAALLAH..AMİN..

BU ÇOOK SICAK HAVADA KREMALI PASTA YAPMAK OLDUKÇA ZORDU.HERALDE BENİM BİR GÜNDE BU BARBİEYLE UĞRAŞTIĞIM KADAR ÇOCUKLAR OYNAMIYORLARDIR BARBİELERİYLE..:p ŞEKER AZRA'YA YAPTIĞIM 2. PASTA.3 YAŞINDA OLMASINA RAĞMEN BARBİEYİ ÇOK SEVİYOR...BARBİEDEN DAHA ŞEKER VE GÜZEL OLAN AZRAYA NİCE HAYIRLI,SAĞLIKLI,HUZUR VE MUTLU SENELER DİLİYOR VE O ŞEKER YANAKLARINDAN ÖPÜYORUM.......

BLOĞA UĞRAYIP YORUM YAZMA NEZAKETİNDE VE ZAHMETİNDE BULUNAN TÜM ARKADAŞLARA YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYOR VE İÇTEN SEVGİLERİMİ GÖNDERİYORUM...ÜSTÜNE DUALARINDA OLMAYIDA İSTİYORUM..:)

3 Temmuz 2012 Salı

HAYIRLI KANDİLLER VE SÜNNET DÜĞÜNÜ PASTASI

BU GECE BERAT KANDİLİ. KANDİLİNİZ MÜBAREK DUALARINIZ KABUL OLSUN İNŞAALLAH..AMİN..

UZUN BİR ARADAN SONRA SİZLELE BULUŞMAK NE GÜZEL.BLOĞU ÇOK SEVMEME RAĞMEN FAZLA ZAMAN AYIRAMAYIŞIMA ÜZÜLÜYORUM ÇOĞU ZAMAN.. ZİYARET VE YORUMUMU BEKLEYENLERDEN HELALLİK İSTİYORUM..:p İLK FIRSATTA ZİYARETİNİZE GELECEM İNŞAALLAH.....YAZ AYLARI YOĞUNDUR BİZİM GİBİ KALABALIK AİLELERE.HELEKİ YURT DIŞINDAN MİSAFİRLERİNİZ GELMİŞSE... ÇOK ŞÜKÜR RABBİME SAĞLIK,SIHHAT VERDİKÇE SEVDİKLERİMİZLE GÖRÜŞMEK DE NASİP OLUYOR..DARISI GURBETTE OLAN VE SEVDİKLERİNE KAVUŞMAK İSTEYENLERİN BBAŞINA..AMİN....YUKARDA GÖRDÜĞÜNÜZ İLK 3 KATLI PASTAMI,SEVGİLİ VE ŞEKER TARIK'IN SÜNNET DÜĞÜNÜ İÇİN YAPTIM. AMERİKADA İKAMET EDEN ABLAMIN KÜÇÜK OĞLUŞU OLUR KENDİSİ..YAPARKEN BEN ÇOK HEYECANLI VE BİR O KADARDA STRESLİYDİM.AMA ÇOK ŞÜKÜR SAĞSALİM TESLİM EDİLDİ VE DÜĞÜNDE GÜZEL BİR ŞEKİLDE GEÇTİ...RABBİM DAMATLIĞINIDA GÖSTERSİN İNŞAALLAH..AMİN
BU GÜZEL GÜNÜN ANLAMINI ZİKREDEREK VE SİZDEN DUALARINIZDA BANA DA YER VERİN DİYEREK SEVGİYLE KUCAKLIYORUM HEPİNİZİ VE RABBİME EMANET EDİYORUM..
VE O KALPLERİNİZDEKİ GÜZELLİKLERE ULŞTIRSIN SİZİ ..AMİN...
Berâet gecesinin husûsiyetlerinden bazıları:

• Hikmetli her iş -kulların rızıkları, ecelleri ve sair işeri- bu gecede ayırt edilir, yazılır.
• Bu gecede ibadet etmek çok faziletlidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Her kim bu gece yüz rek’at namaz kılarsa, Allâhü Teâlâ ona yüz melek gönderir. Bunlardan otuzu ona cenneti müjdeler, otuzu cehennem azâbından emniyette olduğunu söyler, otuzu da dünyâ âfetlerini ondan geri çevirir. On melek de o kimseyi şeytanın tuzaklarından muhâfaza eder.

Diğer bir hadîs-i şerîfte:

“Kim şu beş geceyi ihya ederse o kimseye cennet vacib olur: (Arefeden önceki) Terviye gecesi, arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi.”
• Bu gecede rahmet iner. Hadîs-i şerîfte “Şa’bân ayının yarısının olduğu gece Allâhü Teâlâ (nın rahmeti) dünya semasına iner…” buyuruldu.
• Mü’minler mağfiret olunur, günahları bağışlanır.
• Resulullah Efendimize (SAV)tam şefâat salâhiyeti verilmiştir

Peygamber Efendimiz Şa’bân’ın on üçüncü gecesinde Allâhü Teâlâ’dan ümmeti için şefâat istedi. Allâhü Teâlâ ümmetinin üçte biri için şefâat izni verdi.

On dördüncü gecesi kalan ümmeti için şefaat istedi. Allâhü Teâlâ ümmetinin üçte ikisine şefaat izni verdi.

On beşinci gecesi kalan ümmeti için şefaat izni istedi. Allâhü Teâlâ -devenin sahibinden kaçtığı gibi Allâhü Teâlâ’dan kaçanlar hariç- ümmetinin tamamına şefâat etme izni verdi.

• Bu gecede zemzem suyunun açık bir şekilde artması Allâhü Teâlâ'nın bir sünneti, âdet-i ilâhidir. Burada ilâhî ilimlerin, hakîkat ehlinin kalbinde artacağına işaret

Peygamber Efendimiz Şa’bân’ın on üçüncü gecesinde Allâhü Teâlâ’dan ümmeti için şefâat istedi. Allâhü Teâlâ ümmetinin üçte biri için şefâat izni verdi.

On dördüncü gecesi kalan ümmeti için şefaat istedi. Allâhü Teâlâ ümmetinin üçte ikisine şefaat izni verdi.

On beşinci gecesi kalan ümmeti için şefaat izni istedi. Allâhü Teâlâ -devenin sahibinden kaçtığı gibi Allâhü Teâlâ’dan kaçanlar hariç- ümmetinin tamamına şefâat etme izni verdi.

• Bu gecede zemzem suyunun açık bir şekilde artması Allâhü Teâlâ'nın bir sünneti, âdet-i ilâhidir. Burada ilâhî ilimlerin, hakîkat ehlinin kalbinde artacağına işaret vardır.